آشنایی با تراشه کاربردی (۲)SIM900

آشنایی با تراشه کاربردی (۲)SIM900

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آشنایی-با-sim900

 

 

در اين مقاله به شرح منبع تغذيه SIM900 مي پردازيم که تغذيه مناسب  براي اين آيسي 3.3 تا 4.5 ولت با 2 آمپر جريان مي باشد که ولتاژ پيشنهادي 4.0-4.3 ولت است.

جریان 2 آمپری بصورت دایم از منبع تغذیه کشیده نمیشود؛ بلکه فقط به صورت لحظه ای و طی شرایط خاص مانند ارسال sms ، راه اندازی آنتن و … مورد نیاز می باشد.

برای تغذیه این آیسی یک خازن بایپس پیشنهاد میشود. خازنی در رنج 100 میکروفاراد و از نوع سرامیکی و یا تانتانیوم مناسب می باشد که بهترین حالت موازی نمودن یک خازن تانتانیوم 100 میکروفاراد با یک خازن 1 uf و یا 104 سرامیکی می باشد.

آشنایی-با-تراشه-کاربردی-SIM900

درصورتی که بخواهیم از رگولاتورهای خطی مانندlf 33  (رگولاتور 3.3 ولتی) جهت تامین ولتاژ SIM900 استفاده نماییم رعایت چند نکته الزامی است.

یکی از معمول ترین مشکلات کسانی که با این تراشه کار میکنند مربوط به همین قسمت می باشد.

می دانیم که رگولاتورهای خطی قابلیت جریان دهی محدودی (حدود 300 میلی آمپر)  هستند و توان تلفاتی پایینی دارند.

این بدین معنی است که اگر میخواهیم (ولتاژ بعنوان مثال) 9 ولت را به 3.3 تبدیل کنیم، این نوع رگولاتور چنین توانی را دارا نمی باشد و یا اگر نیاز به جریاندهی بالا داریم باز هم این نوع رگولاتور گزینه خوبی نمی باشد.

ولی بدلیل سادگی مداری این رگولاتورها و قیمت مناسب و در دسترس بودن آنها بسیاری علاقه به استفاده از این نوع رگولاتور ها را دارند.

اگر قصد دارید، از رگولاتور خطی در مدار خود استفاده کنید مدار زیر را پیشنهاد میکنم.

نکته! اگر ولتاژ ورودی رگولاتورتان بالاتر از 5 ولت می باشد ، رگولاتور خطی به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای این امر نمی باشد.

خازن-ها

خازن 4700 میکرو فاراد قرار گرفته شده در خروجی رگولاتور باعث می شود که پیک های جریان مدار را تامین کند و چنانچه ذکر شد این آیسی فقط نیاز به جریان لحظه دارد.

در صورتیکه قصد دارید با آیسی SIM900 ارسال اس ام اس و یا ارتباط GPRS  داشته باشید، مدار فوق مناسب می باشد.

حالت دوم استفاده از رگولاتورهای سوییچینگ می باشد، این رگولاتورها بدلیل ساختار داخلی خود ( تغییر عرض پالس)  قابلیت تحمل توان های بالاتری را دارا هستند و در نتیجه آمپر بیشتری میتوانند تزریق نمایند. 

رگولاتورهای زیادی را میتوان برای این کاربرد نام برد که از جمله میتوان به lm2576 Adj اشاره کرد.

ولتاژ-خروجی-3

و یا میتوان از مدار پیشنهادی خود شرکت simcom  استفاده نمود.

تصویر-فیبر-مدار-چاپی

اگر قصد دارید فیبر مدار چاپی آن را طراحی کنید؛ نکات زیادی را باید در نظر بگیرید که در جای خود بحث خواهیم کرد ولی در اینجا چند نکته کلی را ذکر میکنیم.

این آیسی چند پایه زمین وVBAT  دارد ، باید توجه کنید که حتما تمامی این پایه ها متصل شده باشند. تا جای ممکن باید خازن ها نزدیک تغذیه آیسی باشد.

در صورت امکان باید زیرآیسی را تماما پلی گان GND بپوشاند.

آنتن دهی و نحوه عملکرد این آیسی خیلی وابسته به شماتیک استفاده شده وPCB   آن می باشد، باید خازن گذاری های لازم و نزدیک به تغذیه مدار را جهت رفع نویز در نظر گرفت.

 «پیروز باشید»                                 

منبع : سايت آموزش برق و الکترونيک مدار سبز

نويسنده : مرتضی دهقان

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *